PRAWA OSÓB OSADZONYCH – UTRZYMYWANIE WIĘZI Z RODZINĄ

Spis treści

Skazany ma prawo w szczególności do utrzymywania więzi z rodziną i innymi osobami bliskimi. Utrzymywanie przez osadzonych kontaktów z tzw. światem zewnętrznym to nie tylko jedno z podstawowych uprawnień, ale również środek wspomagający resocjalizację, która ma na celu powrót skazanego do prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie (readaptacji społecznej). Izolacja skazanych mogłaby mieć 

Utrzymywanie więzi społecznych jest możliwe dzięki kontaktom, na które składają się:

  • widzenia zarówno z członkami rodziny, osobami bliskimi oraz obcymi,
  • wymiana korespondencji,
  • rozmowy telefoniczne,
  • paczki i przekazy pieniężne oraz inne środki łączności (np. za pośrednictwem Internetu) – w zależności od reguł ustalonych w danym zakładzie karnym.

Oprócz wymienionych form łączności, wiele zakładów karnych umożliwia osadzonym bezpośrednie spotkania z rodzinami i osobami bliskimi np. w ramach projektów kulturalnych i spotkań świątecznych.

Skazani, będący cudzoziemcami mają również prawo do prowadzenia korespondencji z właściwym urzędem konsularnym lub właściwym przedstawicielem dyplomatycznym oraz korzystania z widzeń z urzędnikiem konsularnym lub wykonującym funkcje konsularne pracownikiem przedstawicielstwa dyplomatycznego.

Osadzony ma prawo do widzeń z członkami rodziny i osobami bliskimi bez konieczności uzyskiwania wcześniejszej zgody na widzenie. Zawsze jednak wymagane jest wcześniejsze umówienie się (zapisanie) na konkretny termin. W każdym zakładzie karnym porządek widzeń ustala dyrektor – niezbędne informacje można znaleźć na stronie odpowiedniego zakładu karnego https://sw.gov.pl/

Częstotliwość widzeń zależy od rodzaju zakładu karnego oraz regulaminu obowiązującego w danym zakładzie karnym. W zakładach typu zamkniętego są to 2 widzenia w miesiącu, półotwartego – 3, zaś w zakładach typu otwartego nie ma limitu widzeń oraz kontroli, tak jak w pozostałych rodzajach więzień. Skazani sprawujący pieczę nad dzieckiem do 15 roku życia oraz młodocianym osadzonym, którzy nie ukończyli 18 roku życia – mają oni prawo do jednego dodatkowego widzenia.

Zobacz rówież

Zatarcie skazania

ZASADY ODBYWANIE TYMCZASOWEGO ARESZTOWANIA

ZAKŁAD KARNY A ARESZT ŚLEDCZY

Skip to content