ZAKŁAD KARNY A ARESZT ŚLEDCZY

Spis treści

W polskim systemie penitencjarnym funkcjonują dwie główne formy izolacji osób pozbawionych wolności: zakład karny oraz areszt śledczy. Choć obie instytucje mają na celu przetrzymywanie osób pozbawionych wolności, różnią się one pod względem celu, charakteru oraz etapu postępowania karnego, na którym są stosowane.

ZAKŁAD KARNY

Zakład karny to instytucja penitencjarna, w której osadzeni odbywają się orzeczone wobec nich kary pozbawienia wolności. Jest to miejsce, gdzie skazani prawomocnie na karę pozbawienia wolności, odbywają karę przez określony czas, zgodnie z wyrokiem sądu. W zakładzie karnym skazani są poddawani resocjalizacji, która ma na celu ich resocjalizację i reintegrację ze społeczeństwem po odbyciu kary.

Zakłady karne w Polsce dzielą się na typy:

– o wysokim stopniu zabezpieczenia – dla osób skazanych za poważniejsze przestępstwa.

– o średnim stopniu zabezpieczenia – dla osób skazanych za mniej poważne przestępstwa.

– o niskim stopniu zabezpieczenia – dla osadzonych, którzy nie stanowią dużego zagrożenia dla porządku publicznego.

ARESZT ŚLEDCZY

Areszt śledczy to instytucja penitencjarna, która pełni funkcję tymczasowego miejsca przetrzymywania osób, które zostały zatrzymane lub aresztowane w trakcie postępowania przygotowawczego, przed wydaniem prawomocnego wyroku. Areszt śledczy jest przeznaczony dla osób podejrzanych o popełnienie przestępstwa, ale które nie zostały jeszcze skazane. Ma na celu zapewnienie, że osoba podejrzana nie będzie uciekała, nie będzie mataczyła w sprawie, ani nie będzie popełniała kolejnych przestępstw. Areszt śledczy jest więc stosowany na etapie postępowania karnego przed wydaniem wyroku.

Zakład karny i areszt śledczy to instytucje więzienne, które pełnią różne funkcje w polskim systemie sprawiedliwości karnej. Zakład karny służy do wykonywania kary pozbawienia wolności wobec skazanych, a jego celem jest resocjalizacja skazanych, przygotowując ich do powrotu do społeczeństwa. Z kolei areszt śledczy ma charakter tymczasowy i jest stosowany wobec osób podejrzanych o popełnienie przestępstwa, które nie zostały jeszcze skazane, ale mogą stanowić zagrożenie dla procesu karnego lub społeczeństwa.

Zobacz rówież

Zatarcie skazania

ZASADY ODBYWANIE TYMCZASOWEGO ARESZTOWANIA

WZGLĘDNE PRZYCZYNY ODWOŁAWCZE

Skip to content