Zatarcie skazania jest instytucją prawną, która sprawia, że po spełnieniu określonych warunków skazanie przestaje być traktowane jako byłe, a wpis o nim zostaje usunięty z rejestru skazanych. Do zatarcia skazania dochodzi z mocy prawa, więc skazany nie musi występować z żadnym wnioskiem, aby do niego doprowadzić. Wystarczy upływ konkretnego okresu czasu, który jest różny w przypadku skazania za różne czyny przy różnych okolicznościach.
Istnieje jeden wyjątek, w którym to przypadku skazanie nigdy ulegnie zatarciu. Zatarcie nie będzie dotyczyło skazania za przestępstwo przeciwko wolności seksualnej i obyczajności, jeżeli pokrzywdzonym był małoletni poniżej 15. roku życia, a kara pozbawienia wolności została orzeczona bez warunkowego zawieszenia jej wykonania.
Zatarcie skazania następuje z mocy prawa po upływie określonych odcinków czasu, zależnych od rodzaju kary. W przypadku skazania na karę pozbawienia wolności, skazanie zaciera się po 10 latach od wykonania kary, jej darowania lub przedawnienia jej wykonania. W pewnych sytuacjach sąd może, na wniosek skazanej osoby, zarządzić zatarcie skazania wcześniej, po upływie 5 lat, jeśli skazany w tym czasie przestrzegał porządku prawnego, a kara pozbawienia wolności nie przekraczała 3 lat. W przypadku kary dożywotniego pozbawienia wolności, zatarcie skazania następuje po 10 latach od darowania kary lub jej przedawnienia. Jeśli osobę skazano na karę ograniczenia wolności, skazanie zaciera się po 3 latach, a w przypadku kary grzywny – po roku od jej zapłacenia, darowania bądź przedawnienia jej wykonania.
W sytuacji, gdy sąd odstąpi od wymierzenia kary, zatarcie skazania następuje po roku od wydania prawomocnego wyroku. Należy również pamiętać, że jeśli orzeczono środki karne, takie jak przepadek mienia lub środek kompensacyjny, zatarcie skazania nie może nastąpić, dopóki te środki nie zostaną wykonane, darowane lub przedawnione. Zatarcie skazania nie może również wystąpić przed wykonaniem środka zabezpieczającego.
W przypadku, gdy osoba została skazana za kilka przestępstw, zatarcie skazania możliwe jest tylko jednocześnie dla wszystkich przypadków skazania. Dotyczy to także sytuacji, gdy skazany po rozpoczęciu okresu zatarcia popełnia kolejne przestępstwo – wówczas termin zatarcia będzie zależny od każdego skazania i rozpocznie się na nowo.