W trakcie przebywania więźniów w jednostce penitencjarnej mogą oni skorzystać z pomocy w postaci paczki higienicznej lub odzieżowej. W tym celu nasza Fundacja musi otrzymać pismo osadzonego z taką prośbą, a następnie korespondencyjnie wypełniamy dokumenty i przygotowujemy paczkę.
W okresie pierwszych 3 miesięcy od daty opuszczenia zakładu karnego lub aresztu, byli więźniowie mogą liczyć na naszą pomoc – po szczegóły zapraszamy do zakładki pomoc po więzieniu
Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej powstał w 2012 roku na istniejącym od 1997 roku Funduszu Pomocy Postpenitencjarnej. Reforma z 2011 roku ustanowiła od 1 stycznia 2012 roku katalog form pomocy postpenitencjarnej, zasady ich przyznawania oraz doprowadziła do powstania od 2019 roku sieci ośrodków pomocy postpenitencjarnej w całej Polsce. W latach 2023 -2025 funkcjonują 32 ośrodki w 15 województwach, z czego 3 ośrodki kierują swoje działania wyłącznie do kobiet.
Przychodami Funduszu są środki pieniężne pochodzące z:
Sąd, który wydał orzeczenie w pierwszej instancji, prowadzi wyodrębnioną ewidencję księgową nawiązek i świadczeń pieniężnych zasądzonych na rzecz Funduszu. Każdy skazany obowiązany do zapłaty świadczenia na rzecz Funduszu jest wzywany do wykonania obowiązku w terminie 30 dni, a jeżeli tego nie dokona, wówczas wszczynane jest postępowanie egzekucyjne, prowadzone przez komornika sądowego.
Środki Funduszu Sprawiedliwości są wydatkowane na następujące działania:
pomocy postpenitencjarnej osobom pozbawionym wolności, zwalnianym z zakładów karnych i aresztów śledczych oraz osobom im najbliższym, udzielaną przez:
Każdy zasługuje na szansę